BİLGİ ADASI
KISA TÜYLÜ ALMAN POİNTERİ ( German Shorthaired Pointer ) ) 4/10/2010 3:08:51 PM
 

Alman Kısa Tüylü Pointeri ; boyu erkeklerde 58-64, dişilerde 53-58 cm, ağırlığı erkeklerde 25-32 dişilerde ise 20-27 kg arasında değişmektedir. German Shorthaired Pointer, Deutscher, Kurzhaariger Vortsehund, Kurzhaar olarakta bilinir. Açık ya da koyu kahverengi olan pürüzsüz postunda, grimsi beyaz ya da koyu kahverengiden, karaciğer rengine kadar benekler bulunabilir.

Alman Kısa Tüylü Pointer çok amaçlı fermalı bir ırktır.Aynı zamanda en zeki fermalı ırklar arasındadır.Bu ırkın eğitimi oldukça kolaydır ve otoriter bir köpek cinsi değildir.Çocuklarla çok iyi anlaşırlar.Bunun yanısıra koruyucu bir ırkdır. Fakat bu cinsden koruma beklenmemelidir.

Amerika ve Kanada'da 200 çiftlik bazında yapılan bir araştırma sonucu köpek ırkları çalışma ve itaat zekası yönünden sıralamıştır.Bu sıralamada Alman Kısa Tüylü Pointer 117 ırkın arasında 16. ırk seçilmiştir

Kökeni

İspanyol pointerinden türetilen bu köpek 1600'de Flaman avcılar tarafından Almanya'ya getirilmiştir. İtalyan ve İngiliz pointerleriyle çiftleştirilerek daha hızlı ve daha enerjik hale gelmesi sağlanmıştır. Kısa tüylü modern tipi Avrupa'da kısa süre içinde popüler olmuştur.

Özelliği

Kısa tüylü Alman Pointeri her türlü avın bulunmasında, avın izlenmesinde ve korunmasında kullanılır. Dağlarda, ormanlarda, bataklıklarda ve her türlü iklimde olağanüstü bir avlanma yeteneği sergiler. Bir ölçüde kırsal görünüşlü bir köpektir. İyi huylu olmasına rağmen apartman köpeği olarak yaşayamayacağı düşünülür. Bununla birlikte, av mevsimi sona erdikten sonra kendisine belirli bir hareket alanının sağlanması halinde her koşula uyum sağlayabilir.

Yaşam ortamı

Alman Kısa Tüylü Puanter iyi huylu olmasına rağmen bir ev köpeği değildir

Egzersiz İhtiyacı

Egzersiz bu yorulmaz enerji ırk için büyük önem taşır. Sıradan hareketli bir ailenin karşılayabileceğinden fazla bir egzersiz gereksinimi içinde olduğundan alınmadan önce çok iyi düşünülmelidir.

Sağlık

Yaşam süresi ortalama 12 - 15 yıldır. Epilepsi, hermaphrodism, lymphedema, entropion ve mide dönmesine yatkın bir ırktır.

Bakımı

Kısa tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. Ayaklar özellikle de avdan sonra kontrol edilmelidir. Yine ıslak köpekler av sonrası kurulanarak üşütmeleri engellenmelidir. Kulaklar düzenli temizlenmelidir.

Irk Boyutu - Irk Grubu

Büyük - Sportif

Bağlı Olduğu Klüp

AKC, CKC, UKC, ANKC, KC, NAVHDA, AFDSB, FCI (Group 7)

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZANKET

Evcil Hayvanınızın Aşıları Hakkında Bilginiz Varmı?
Evet Bilgim Var

Hayır Bilgim Yok

Kulaktan Dolma Bilgiliyim

Hiç AnlamamŞu ana kadar 2001 kişi oyladı.